Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

SPKS - My jsme Vám to Říkali!

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

My jsme vám to říkali

Víte, že existuje subžánr Re-pre..?

Subžánr re-pre (real prediction) byl založen Spolkem krásného slova z Královéhradecka. Je to vlastně takové, co by kdyby v moderních technologiích. Autoři předvídají jak a kam by se která technologie mohla ubírat a co by nám, jakožto potenciálním uživatelům, mohla dát, či naopak vzít. Vážně, nevážně polemizují o dopadech elektronizace, automatizace ve vztahu ku člověku. První sbírkou povídek byla kniha nazvaná Odpor je marný - osobně v tom vidím mírnou analogii s přetechnizovanou bytostí Borg, jejíž členové neměli svobodnou vůli, ale pouze vůli mnoha, ale jestli v to byla inspirace Star Trekem jsem nezkoumal. Druhá kniha je oproti tomu vyčítavě nazvaná My jsme Vám to říkali!

V této knize naleznete 17 povídek od 8 autorů (doufám, že jsou to všichni :)), kteří rozebírají věk zářivé budoucnosti. Čtenář se může těšit např. na povídku o testování super brýlí, jenž ke své funkci potřebují hlavně FairNet (internet), aby nositeli nejlépe poradili, tedy po tom až povypíná všechny ty reklamy třesením hlavou. Dozvíte se i jak se to má s novým a hypermoderním operačním systémem či konzolí s personifikovanou upíří polo-svlečenou asistentkou...pšššt nikdo vás nemonitoruje, neposlouchá ani váš bezpečnostní systém domu nemůže do ledničky objednat 30000kusů másla bez Vašeho vědomí a pak sám spáchat autodestrukci. Tohle prostě musí mít hlubší význam, ti lidé, kterým se tohle stává jsou jistojistě nemocní a trpí elektrorezistencí na níž je jednoduchý lék - gumový oblek!

V typicky české humorné formě čtenář dostává velmi palčivé otázky ohledně lidského soukromí, stále více bujícího byrokratického šimla, který z vás klidně udělá i nepřítele č.1, ač jste neškodný nebo jak civilizace hloupne díky technologiím. Myslím si, že člověk by měl ovládat stroj, ale jak dokazuje pohled autorů tak i dnes to začíná být naopak. Rozhodně doporučuji přečíst, minimálně Vás pobaví, protože některé věci jsou již poměrně aktuální.

{jcomments on}

Sdílejte tento článek

prechod

2018994
Today
This Month
Last Month
All days
135
31958
29510
2018994

Your IP: 35.172.100.232
Server Time: 2019-09-19 02:02:36

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME