Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

Jules Verne - Ocelové město

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

Ocelové město

Neodolal jsem a koupil knihu o střetu rozumu a oceli...

Je opravdu zvláštní jak nadčasový dokázal Jules Verne být. Po dočtení knihy jsem se pro jistotu ještě jednou podíval, kdy byla poprvé vydána. Bylo to v roce 1879, tedy dlouho předtím než vypukla první světová válka. A já se nestačil divit jak tenkrát dokázal autor odhadnout německou chuť dobývat. Ne, že by německá nátura nebyla k přečtení, ale právě vize ocelového města byla strašně blízko tenkrát tak vzdálené první světové válce.

Na počátku příběhu máme doktora Sarassina, francouze a německého profesora Shultze. Oba si rozdělili obrovské dědictví rovným dílem, avšak každý z nich rozličný sen co udělat s takovým jměním. Sarassin chce využít peníze ke stavbě dokonalého města, kde neexistuje kriminalita a lidé jsou zdraví. Velmi mi to připomnělo jistou formu eugenického ráje. Na druhé straně Shultz za svůj díl investuje do obrovské továrny na ocel a do vývoje zbraní na nichž chce profitovat. Aby toho nebylo málo vize doktora Sarassina je pro něj zdrojem opovržení a proto se jej rozhodne bez milosti zničit.

Náznaky vedou k tomu, že se Marcel, přítel Sarassinova syna, vydává do ocelového města, aby prozkoumal reálnou hrozbu. V pochmurném industrializovaném městě, kde vládne německá přesnost a disciplína postupně přichází na kloub děsivému tajemství, které má vymazat Sarassinovo město z mapy.

Styl Julese Vernea je v této knize o mnoho lepší než v předchozím Tajuplný hrad v Karpatech. Kniha totiž netrpí rozvláčností a dlouhým popisováním krajiny a opravdu se soustředí, až fanaticky, na oba dva tábory. Pitvá dokonalé Sarassinovo město a proniká do tajupné industriální válečné mašinerie Ocelového města. Paradoxně mi nakonec z obou vizí šel mráz po zádech.

Tato vynikající knižní předloha dala vzniknout i neméně kvalitnímu Československému filmu Tajemství ocelového města v režii Ludvíka Ráži.

{jcomments on}

Sdílejte tento článek

prechod

3656321
Today
This Month
Last Month
All days
760
44735
40175
3656321

Your IP: 44.192.26.60
Server Time: 2022-09-27 07:13:47

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME