Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

Kevin J. Anderson - Pomezí Světa

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

Pomezí světa

Kevin J. Andreson nám odskočil do fantasy žánru...

 Knihu jsem zakoupil na nádraží, protože jsem byl v "námořnickém" rozpoložení a chtěl si zrovna přečíst něco z těch rozhlehlých moří. Obálka napovídala, že se námořního motivu dočkám do syta. Jenže znáte to, obálka míní, obsah mění.

Autor mi představuje paralelní svět, jenž lze připodobnit k Evropě 15.století našeho letopočtu, kdy první dobrodruhové chtěli doplout na okraj světa, ale místo toho se jim podařilo objevit ameriku. To vše na pomezí náboženského konfliktu mezi křesťanskou a muslimskou vírou. Ve světě Andersona to jsou národy Aidenistů a Urekánů, aby to nebylo tak jednoznačné mísí se mezi nimi učenci Seadrané, kteří mapují svět.

Již po staletí jsou tyto dva národy nesvářeny jiným výkladem Ondunova slova a právě nyní v posvátném městě Išalem má dojít k dohodě, která rozdělí svět na přesné dvě poloviny. Na Tieru a Urabu a každý si bude spravovat tu svou. Jenže jak to tak bývá, dojde k nehodě při níž vzplane samotné město, jenže pouze v Urekánské čtvrti. Samotní Urekáni si myslí, že to je podlý čin Aidenistů a zapálí i jejich čtvrť. Od té doby se vztahy ještě více zhorší a oba národy se ocitnou na okraji války.

Andreson na Vás vrhne spoustu postav v ději, který přeskakuje z jedné linky na druhou. Tyto přeskoky jsou někdy tak krátké, že mne poměrně rušily a aby toho nebylo málo dočkal jsem se i časových prodlev (o 5 let později apod.). Čím více však příběh čtete, tím je stále více jasné, že autor zpodobnil křesťany jako Aidenisty, muslimy jako Urekány a židy jako Saedrany. To celé zabalil do poměrně zamotaného a rozvětveného příběhu i když některé linky se daly poměrně dobře odhadnout. Co mne nejvíce zamrzelo byl fakt, že do světa, který zpočátku prezentoval bez magie v jednu chvíli tuto věc zatáhl.

Bohužel netuším jaký záměr s tím měl, protože české nakladatelství se rozhodlo další dva díly trilogie Terra Incognita v Česku nevydat. Takže první Epos čítající skoro pět set stran Vás navnadí, ale již nikdy se nedozvíte jak to celé dopadne. Pokud však vládnete ucházející angličtinou můžete sáhnout po dalších dvou dílech nazvaných The Map of All Things a The Key to Creation. Třeba se dozvíte jak to nakonec s Tierou a Urabou skončí. Pokud se odhodlám, pak se třeba do tohoto světa také ještě vrátím...

{jcomments on}

Sdílejte tento článek

prechod

3656310
Today
This Month
Last Month
All days
749
44724
40175
3656310

Your IP: 44.192.26.60
Server Time: 2022-09-27 07:06:03

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME