Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

Pavel Fritz - Přístav u řeky Styx

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

styx

Česká fantastika má stále co nabídnout…

Ano, má co nabídnout, a dokonce se ani nemusí jednat o provařené a komerčně úspěšné přední autory. Do rukou se mi totiž dostala kniha od Pavla Fritze – Přístav u řeky Styx, který je čistokrevným vesmírným survival horrorem. A uznávám, velice povedeným.

Dnes už lidstvo ví, že pod ledovým příkrovem Europy je oceán, dokonce se chystá výprava, která má Europu blíže prozkoumat. V tomto románu je lidstvo o pár kroků napřed. Na Ganymedu má postavenu základnu a na Europě je již základna připravena přijmout první tým vědců. Vědečtí pracovníci se při vylodění na Ganymedu dozvídají podivné zvěsti o Europě, nicméně jejich zápal pro výzkum je žene bez rozmyslu pod tlustou ledovou vrstvu Europy. První snímky dávají naději, že život se dokáže uchytit i mimo planetu Zemi.

Autor Pavel Fritz je profesí biolog – virolog a své vzdělání přenáší do knihy. Nebojte se však brutálních šíleností jako v případě Grega Egana. Pavel Fritz na čtenáře jde velmi sofistikovaně a jednoduše. Naopak v čem, s postupujícím dějem knihy přitvrzuje, je napětí. Strach a hezká práce s pocity osádky, uvězněné čtyři kilometry pod ledem ve stísněných prostorách, které se zpočátku zdály tak velké a pohodlné, je naprosto jedinečná. Základna stala pastí bez možnosti útěku. A tam venku, v temných oceánech Europy, se skrývá věkovité zahnívající tajemství.

Kniha se velmi dobře četla, avšak v jednom momentu se mi zdálo, že mrtvá postava obživla, chvíli pokračovala s osádkou a pak zas umřela, ale toto zdání jsem blíže neověřoval. Možná jsem si jen špatně přiřadil jméno vedlejší postavy. Jinak se jednalo o velmi kvalitní a temné čtení se zápletkou kosmických rozměrů. Doufám jen, že těch pár padnuvších postranních nápadů autor rozpracuje v některé další knize.

Sdílejte tento článek

prechod

3656311
Today
This Month
Last Month
All days
750
44725
40175
3656311

Your IP: 44.192.26.60
Server Time: 2022-09-27 07:07:01

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME