Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

PC Nostalgie I

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

wolf

Kdysi dávno, předávno, kdy jsem ještě běhal po lesích a pláních, přišel první kontakt s IT…

Popravdě tenkrát to bylo fajn. Docela čistý vzduch, modré nebe nad hlavou, ticho a klid. Pak jsem se seznámil přes jednoho kamaráda s dalším, bohatším, zřejmě s mořem tuzexových bonů a u něj jsme společně s ostatními začali objevovat kouzlo satelitu Nokia v podobě sledování Star Treku původní série na německých kanálech. Nejenže jsme z toho byly vykulení, ale svatý grál přišel v podobě ATARI a Didaktiku, který ten dotyčný vlastnil. Hry nahrávané z kazet. Rubačky ve skvělé grafice! Z čistého vzduchu a z lesů a plání jsme dleli najednou v temné kobce sledující SAT1 či RTL nebo se pařilo na těchto strojích. Nicméně tento první kontakt brzy vybledl a člověk se vrátil do těch lesů a na ty pláně.

atari

Červíček v mozku stále hlodal a tak o jedněch vánocích (ne nebyly to ty ve kterých člověk dostal LEGO!) přistála pod stromečkem asijská (vymručená) konzole – bylo to ATARI 2600 (či jeho zdařilá kopie) (bohužel tenkrát Nintendo nebo jeho kopie bylo děsně drahý). Fakticky těžko soudit, ale až budu mít čas, prozkoumám půdu, kde by dodnes mělo ležet :). Pařba cca 180her se snad zdála na černobílé lampové televizi nekonečná a když byla dobrá nálada rodičovstva přesunula se pařba na televizi barevnou a to teprve byl zázrak!

Několik let na to přinesl brácha domů vyřazené pmdčko s kterým jsme si mírně hráli na tv, ale povětšinou to padalo, než běželo, avšak kazeťák nám zůstal ještě dlouho poté, co umřelo. Mezitím se vařilo na ATARku a spíše se již navštěvovali kamarádi, kteří měli snes. Taková olympiáda, tančíky, mortal kombat a Contra!!! To byl vejvar :).

Tohle všechno však zbledlo ve chvíli, kdy měl kamarád Segu a Zero Tolerance se stalo jedničkou na dlouhé měsíce :) vyplňované diskuzemi nad úžasnou grafikou…dokud nepřišel jepičí život automatových her za dvoukačku či pětikačku :)

Jenže doba postupovala a vývoj nešel zastavit, takže brzo na to se opět movitější kamarádi dopracovali k prvním PC286 na nichž se objevili takové skvosty jako Wolfstein 3D, Doom, SimCity a Duna 2. Krok zpátky byl zase černobílý monitor dokonce postavený na výšku, ale tohle všechno nám nevadilo. Brzy na to se opět vše změnilo příchodem PC386 a PC486, kdy kromě DOSu a známé M602 (znalci měli i Norton Commandera) byl postupně nahrazován Windows 3.1, který se ještě spouštěl z DOSu a první „opravdová“ kancelář Office.

Nu a to se psal nějaký rok 1997 (?) jsme pořídili PCčko vyřazené z podniku, bylo to Pentium 166Mhz, 32MB Ram, 1MB VGA karta, Disk 10GB (?) CD Mechanika a tak vůbec vypadalo hezky v tom Full Toweru. Mnoho závisti se konalo okolo 32MB paměti, protože to bylo minimum na Age of Empires 2, takže my už jsme nechodili za kamarády, ale oni začali chodit k nám :). Nastala nádherná doba Win95 a 98 plných BSOD díky vxd knihovnám, šťourání se v systémech (s přepisováním errorových hlášek či tlačítka start :)), skládání hudby, stříhání videa, hraní a s ním přišli i první LAN párty  (síťování tehdá bylo mňamkózní) – to byla panečku socializace.

V průběhu aktivního života P166 dostala lepší VGA kartu 4MB, paměť 64MB, další dva disky a vypalovačku Mitsumi (1998) – bez vyrovnávací paměti pálící cd pouze 4x (to byl adrenalin :)), úžasný to byl strojek.

Pokrok jsme však nezastavili, přišlo AMD K6-500Mhz s Rivou TNT (cca 1999) a hned se Unreal Tournament hrál lépe :). Tento stoj také proletěl našimi životy jako blesk a byl nahrazen naprosto úžasným Duronem 700Mhz (2000/2001), který se dal bez potíží nataktovat na 900Mhz! A věřte, že na Abit KT7A-RAID to lítalo jak z praku…takový převod DVD na Divx trval už „jen“ 6Hodin! :D

Nu a představte si, najednou brácha přitáhl Athlona 1400MHZ, který výkon zvedl do úžasných výšin, načež to celé bylo korunováno koupí Radeonu 8500, což byla naprosto přelomová karta, jejž dokázala dostat ATI opět na výsluní. Windows Me či Windows 2000 byla stále to Top.

Již brzy se mělo všechno změnit. Brácha pořídil Bartona 2500+ s deskou Epox 8k9a2+ a radeona 9800 (2003), což jej vystřelilo do High-end vod. Nicméně já se v té době připravoval ke koupi svého prvního vlastního PC, ale o tom zase někdy příště :)

Vše jsme stavěli, zkoumali software, síťovali, doma (pomocí "levných" edimaxů), a dost dlouho i bez pomoci internetu.

Berte to jako první část nostalgického vzpomínání bez technických důmyslností, aka kam s tím jumperem, když chci taktovat či čmárání tužkou na procesor, aby se spojil kdejaký můstek :).

{jcomments on}

Sdílejte tento článek

prechod

4345180
Today
This Month
Last Month
All days
2288
31483
41671
4345180

Your IP: 54.227.104.229
Server Time: 2024-03-28 12:33:49

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME