Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

Rok a půl se Sabayon Linuxem

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

LinuxDocela to letí, protože je to rok a půl, co se na mém notebooku usídlil Linux...

Ti, kdo mě znají, vědí, že rád testuju nové operační systémy a že mám i pozitivní vztah k Linuxu. Kdysi dávno jsem používal stále se drolící Mandrake, která s každou verzí něco opravila, ale zároveň i rozbila. Později se Mandrake přejmenoval na Mandrivu a ta stále letěla vstříc lepším zítřkům. Tehdy se objevilo i Ubuntu, jehož obliba bleskově stoupala. A jak to časem dopadlo, víme asi všichni. Mandriva zbankrotovala, ač se dnes snaží oživit zašlou slávu v podobě Open Madrivy či forku Magei a Ubuntu kraluje (tedy dnes spíše fork Mint kraluje :)). Se smrtí Mandrivy jsem tak nějak Linux přestal na standardních „produkčních“ strojích využívat (ve virtuálních strojích a serverech jsem jej používal nadále). Prostě mi žádné distro nesedlo, ač jsem zkoušel mnohá. No ono se do toho zasadilo ještě nepovedené prvotní KDE4 a bylo to. Nicméně právě před rokem a půl jsem o něm opět začal vážněji uvažovat, trochu ze stesku a trochu ze schizofrenních Windows 8 (Testuju W10 a je to obdobné – zajímavé, že Windows Phone verze je v mých očích poněkud lepší než Android ač statisticky si nestojí nejlépe) a započal jsem testovat Linux pro mé pracovní činnosti. Přeci jen ho mám rád :)

mandriva

Moje stará dobrá Mandriva :)

Rodičové mají své Kubuntu 14.04 LTS (abych se nemusel starat a všechno chodilo), ale já mám v duši nějaký vnitřní odpor k *buntu věcem a deb balíčkům, ani nevím proč, asi nějaké trauma z nějaké distribuce nebo vývoje v minulosti ( :)), přitom právě tyto distribuce mají všechno tzv. předžvýkáno – kam se v tomhle hrabe Windows, ale asi jsem větší masochista :p. K tomu se váže i to, že na jednom mém stroji mám Crunchbang, bohužel vývoj byl zastaven a tak přemýšlím, co s ním. Ač poměrně brzy byl oznámen pokračovatel, tak popravdě jsem přemýšlel rychleji - bude tam CentOs :) - ano to je takové to distro u, kterého se vztekám kvůli závislostem, EPEL repozitářům, SELINUXU apod. Na svém notebooku jsem měl trochu jiné požadavky (kvůli nadávání). Přemýšlel jsem nejprve o distru s rpm balíčkovacím systémem, ale Fedorka ani OpenSuse mne nějak neoslovilo. Vykopávat z hrobu Mandrivu/Mageiu nehodlám (navíc se nám vývoj poněkud opožďuje) a tak jsem přemýšlel nad třemi distribucemi: 1) Arch - tak nainstaloval jsem i nakonfiguroval jej do použitelného stavu, ale lenost trochu vítězila, takže jsem sáhl po 2) Manjaro - to je to samé, co Arch akorát pro línější jedince, ale přeci jen před rokem a půl byl vývoj nejistý, tak jako celý systém málo stabilní – nyní si myslím, že už by asi vyhrál. Tehdy jsem sáhl po 3) Sabayon (opět pro líné). Vítězně mi vyšel Sabayon (13.04) varianta Xfce, protože jsem s ním už předtím byl v kontaktu nejen na virtuálu - s nějakou verzí 5 a byl jsem tehdá poměrně spokojen i na notebooku. Xfce asi proto, že stárnu - gnome 3 je pro mě hrůza (osekané prvky /zděšeně sleduju, jak to probublává i jinam/ a ani pitomej vlastní spouštěč mi na ploše nešel vytvořit) a KDE je pro mě už moc naboptnalé (uvidíme verzi 5). Tato distribuce vychází z Gentoo - tudíž používá binární systém balíků a řadí se k rolling-update distribucím (jako Arch). Každý týden vychází v repositářích nové verze systému i programů. Tudíž distribuce je neustále aktuální nejen po systémové, ale i po programové stránce a to mi právě vyhovuje. Jakmile si na to zvyknete, pocítíte těžkopádnost např. již zmíněného CenOSu, ale přeci jen ho používám na jiné účely ;). Samozřejmě nevýhodou těchto „rychlých“ distribucí je, že to nejnovější nemusí být notně nejlepší - avšak ještě se nestalo, že by nějaká z aktualizací znefunkčnila celý systém. Sabayon pro správu aktualizací a programů používá grafickou utilitu Rigo. Pokud tedy nechcete využít equo z terminálu, využijete prostě klikátko :)

Desktop

Sabayon v aktuální verzi 15.03

Ze software používám (nebo se snažím používat) podle nabídky:

Vzdělávání - Stellarium - pro vesmír a oblohu, FOX Kalkulačka, Anki - pro zapamatovávání si určitých věcí jako např. slovíček (ano, nejde mi to).

Multimedia - Aegisub - editor titulků, Clementine - vynikající přehrávač hudby,  K3b - vypalování (ano ještě i občas vypaluju :)), SMPlayer - výborný přehrávač videí postavený na mplayeru.

Clementine

Mandarinka je prostě fajn :)

Kancelář - LibreOffice - obligátní kancelářský balíček, nicméně povětšinou píšu ve Word Online, protože mám koupený office a jsem dlouheletým uživatelem Hotmail/Outlooku (ne Google je prostě experimentátor a jeho přístup se mi již léta nelíbí /lidé jsou jen cílem reklamy a zdroje dat/, MS není sice výhra, ale je konzervativnější a citím se více zákazníkem) a kompatibilita je kompatibilita :), Okular - čtečka pdf, Callibre - software na práci s elektronickými knihami.

Word Online

Online Word je docela slušnej, nicméně Libre Office nezanedbávám :)

Internet - Cloud Station - taková záležitost od Synology na synchronizaci souborů, Deluge - pofiderní torrent klient :) (který jsem v CentOs 7 prostě kloudně nerozchodil), Fillezilla - nástroj na ftp, Google Earth - no občas jezdím prstem po mapě,  Liferea - čtečka RSS poměrně intenzivně používaná, tandem Firefox & Thunderbird nemusím představovat, Pidgin - kecálek nejen na icq, putty + remmina + ssl vnc viewer + teamviewer - nástroje pro vzdálenou správu, Skype - pro videohovory, XChat IRC - prostě IRC.

Hry - Steam - na hry :), DosBox - emulátor dosu na starší hry, PlayOnLinux - rozhraní pro Wine

Grafika - Comix - čtení komixů, Gimp - úprava obrázků, XnView - procházení obrázků, XSane - skenování

smplayer

SMPlayer přehraje všechno :)

Tak to by bylo k programovému vybavení, které se chová velmi korektně jako samotný systém. Nicméně i Linux není bez chyb - občas špatná grafika v Rigu - velmi velké ikonky, které překreslují text, a dlouho trvající problém s gpio při startu systému. Několik aktualizací to vyřešilo, ale v poslední době je problém zpět. Hold acpi notebooků je občas zlo a já jsem lenoch to řešit. V současnosti jsem víceméně spokojeným uživatelem verze 15.03 a mohu tuto distribuci doporučit i ostatním uživatelům.

Sdílejte tento článek

prechod

4345302
Today
This Month
Last Month
All days
2410
31605
41671
4345302

Your IP: 44.202.90.91
Server Time: 2024-03-28 17:33:47

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME