Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

Lumia 640 Dual Sim

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

Dostala se mi do rukou Lumia, tentokráte již v podání Microsoftu...

Touto Lumií byla bílá pětipalcová verze s označením 640 v dvou simkovém provedení s Windows Phone 8.1. První pohled naznačoval, že se bude jednat o luxusnější model. V momentě, kdy jsem vzal telefon do ruky, tak ten pocit vyprchal. Plastovost byla cítit, avšak o mnoho méně, než v případě některých konkurenčních číňanů s Androidem ve stejné cenové hladině. Konstrukce přístroje se mi zdála bytelnější, plasty pevnější a nikde nic nevrzalo. Po trošičku chobotnicovém otvírání zadního lesklého krytu se mi naskytl pohled na dvě pozice pro sim karty typu microSim - tedy ty menší než je ještě běžné. Uživatel by tak měl počítat s tím, že pokud nemá novější "vylupovací" typ bude muset navštívit operátora nebo obchod, kde simkartu oříznou či vymění. Dále je tu pak slot pro paměťovou kartu microsdhc, až do velikosti 64GB a oblígátní prostor pro baterii o kapacitě 2500 mAh. Jen po jednom otevření zadního krytu již byly vidět otisky prstů, takže krom upatlaného displeje počítejte i s vyšší patlavostí zadního krytu :).

Lumia 640

Hlavní obrazovka

Na pravém boku telefonu je zapínací tlačítko a nad ním tlačítka pro zvýšení či snížení hlasitosti. Bohužel v této cenové hladině chybí mechanické tlačítko pro 8Mpx fotoaparát, avšak ten disponuje alespoň přisvětlovací diodou. Na horní části čistý design narušuje vstup pro sluchátka a na dolní pak nabíjecí microusb konektor. Na zadní části přístroje pak naleznete již zmíněnou čočku fotoaparátu s přisvětlovcí led a maličkatý průduch pro reproduktor. Na přední části je umístěna 0,9Mpx kamerka, která osloví jen notorické uživatele videotelefonie. Na nějaké lepší selfie zapomeňte. Přední části dominuje 5" IPS LCD displej s rozlišením 720x1280 s jemností 224PPI. Ačkoli je pod displejem místa dosti, senzorická tlačítka byste hledaly marně. Jsou pouze softwarová.

Lumia 640

Notifikační centrum

Microsoft osadil do Lumie 640 čtyřjádrový Qualcomm Snapdragon 400 tikající na frekvenci 1,2Ghz. Nejedná se o zázrak, avšak pro běh systému a většiny aplikací je dostačující, jakož i 3D grafika Adreno 305. Vedle tohoto hardwaru je osazeno 1GB ram a 8GB Rom, Wifi, Bluetooth verze 4 a GPS.

Pokud jsem vedle Lumie v této hardwarové výbavě položil přístroj s Androidem, lepší pocit z reakcí jsem měl spíše z Lumie. Nejhůře na tom byly přístroje, kde nebyl čistý Android, avšak ani ty bez balastu od výrobce nedosahovaly plynulého pohybu v menu. Pocit plynulosti se u mne dostavil, když jsem porovnával se Sony Xperia Z1 Compact, avšak to je naprosto jiná cenová relace. Snad tyto problémy vyřeší Android 5.x a nadobro se zbavení Dalviku.

Lumia 640

Přenést data ze starého telefonu je hračkou

Lumia 640 je společně s její větší sestrou 640XL obdařena operačním systémem Windows Phone 8.1 s GDR2 Updatem, který přináší jistá vylepšení. Hlavní viditelnou změnou je v sekci Nastavení, roztřídění položek do kategorií. Dále pak vylepšení zabezpečení proti krádeži, nastavení oprávnění aplikací či možnost připojit přes bluetooth periferie jako např. klávesnici.

Lumia 640

Bohaté nastavení účtů

Mnoho uživatelů jistě pokrčí rameny právě nad platformou s různými odůvodněním - nejčastěji pak, že dlaždice vypadají příšerně (s tím souhlasím u desktopu), je málo programů (s tím moc nesouhlasím) apod. Avšak s nástupem nových generací telefonů, s tímto operačním systémem, bych se již tak nebál, protože to již není ten ořezaný zatracovaný Ballmerův Windows Phone 7. Osobně mohu porovnávat, protože mám přístroje jak s Androidem, který trpí povětšinou lagy, po kratší či delší době, a řeší to jen na chvíli tovární nastavení (prostě furt něco kuchtíte s romkou). Dále pak vidím jeho nevýhodu v totální roztříštěnosti a lenost výrobců v podpoře telefonů starých byť jen půl roku. Jistojistě někteří nad tím mávnou rukou, ale mít v kapse neopravenou bezpečností hrozbu s vědomím, že se spousta malware válí i na oficiálním google play, je prostě odvaha. Samozřejmě Windows Phone 8.1 také není ten pan úžasný, ale prozatím se zdá díky uzavřenosti Obchodu (Store) a neochotě hackovat telefony jako bezpečnější - něco jako Linux na desktopu :). Proto doporučuji každému zamyslet se nad alternativami a vyzkoušet v požadované cenové kategorii přístroje se všemi operačními systémy. Třeba Vás Lumia 640 potažmo Windows Phone 8.1 zaujme a osloví.

Aby nezůstalo jen u textu a několika obrázků, natočil jsem i video

{jcomments on}

 

Sdílejte tento článek

prechod

4453617
Today
This Month
Last Month
All days
135
19549
43442
4453617

Your IP: 3.230.173.188
Server Time: 2024-06-17 04:53:19

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Již nikam vedoucí odkazy

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME