Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

PC Nostalgie II

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

Pokračování textu PC Nostalgie I. Okolo roku 2003 jsem se konečně dopachtil k vlastnímu PC...

 Ano, ano někdy v tom roce jsem s obtížemi dal dohromady vlastní stroj s AMD Athlonem 1700+ na desce Soltek (ano, měla spousty krásných mechanických switchů a bios na přetaktovávání) a vga Geforce 3 Ti200. Docela dlouhou dobu jsem jel ještě na půjčeném 14" monitoru od bráchy. Avšak do půlroku jsem se těšil z nového 17" AOC, jenž funguje snad ještě dodnes u nového majitele (byl využíván v práci a v roce 2012 prodán) :).

AMD1700+

AMD Athlon 1700+Soltek

MB Soltek

GeForce 3 Ti200

Inno 3D Grafika GeForce 3 Ti 200

homeworld

Homeworld 1

silkroad

Silkroad online. Moje první online hra. Ano, je to moje postava (2007). Existuje ta hra vůbec?

Samozřejmě byl jsem nezbedný a jal se taktovat svůj procesor. Na předchozích generacích stačila grafitová tužka na spojení laserem přepálených můstků a voala z Durona 700Mhz jste rázem stabilně na vzduchu měli 900Mhz :). U generaci nových to již nešlo, protože cpu bylo usazeno v plastovém těle a na řadu tak přišel elektrovodivý lak. Bylo to zajímavé udělátko, které však mělo své nevýhody. CPU jsem sice přetaktoval, ale jeho život byl věru mrzce krátkodobý a byl proměněn v lehký, elektrony nabitý opar, jenž jsem větral dva dny. (Pro podrobnější informace doporučuji zabrousit na staré stránky www.abiotic.wz.cz!) Což o to slavné přetaktování vzalo do křemíkového nebe i desku, a ještě další procesor, ale z tohoto zážitku jsem se otřepal a pořídil Athlona 2200+ s deskou Asus A7V8X-X a grafiku vyměnil za Ati 9600 Pro. Nicméně tato deska ve své výbavě ještě neměla sata rozhraní, a jelikož jsem byl rád průkopníkem a byla možnost, záhy jsem ji vyměnil za Asus A7V600-X. S tím přišel i Windows ME/2000 a vedle něj mne zaujal Linux. Tehdy Mandrake na němž jsem paralelně jel i po jeho proměně na Mandriva Linux. Ještě dnes vyhrabu ty speciální edice :).

AThlon 2200+

AMD Athlon 2200+Asus

MB Asus A7V600-X (oproti A7V8X-X měla SATA)

Sapphire 9600Pro

Sapphire VGA ATi Radeo 9600 Pro

Upgrade

Náležitý upgrade chlazení 9600 Pro

linux

 Bohužel jsem objevil pouze novější screenshot Mandrivy. Někde mám takový pěkný retro s KDE3 a Asukou :)

mandrake

Tak rádcové našli! :D Malý zelený satelitek u hodin je SETI - ano hledal jsem mimozemšťany i na Linuxu

generals

Command & Conquer: Generals

Jelikož jsem byl pokrokový, přeskočil jsem v následujícím upgradu (někdy v půlce roku 2004?) veškeré 32bitové procesory a jal se uzřít zázrak 64bitové technologie v podobě Athlona 3000+ socket 939 na desce Asus A8V a k tomu Ati X700Pro, paměť se vyšplhala postupně až k hodnotě 1GB. To celé bylo pak poháněno poměrně čerstvými Windows XP, které tehdy do "nejlepšího os" Microsoftu měli hodně daleko :). Ke ctnosti celého komponenstva mohu napsat, že teprve minulý rok jsem tyto komponenty vyřadil z mamčina PC a to jen z důvodu technologické "dýchavičnosti". A po 10letech provozu to prostě není špatný výsledek. Po zrodu dvoujádrových procesorů jsem 3000+ vyměnil za X2 4200+ a jak se rok překulil došlo i na generační výměnu slotů - AGP jsem zaměnil za PCI-express na A8R32-MVP (desku s cpu mám stále schovány v krabici i s tou 2GB DDR), tato deska neměla chipset v podobě provařených Via chipů, ale chip od ATI. Někteří se mě ptali, proč jsem nezvolil Nvidii. Protože z vlastních zkušeností se stavbou pc jsem věděl, jak moc topily a byly poruchové. Jako grafiku pak zvolil X1950Pro. Tato grafika byla z první revize a trpěla, jak jsem zjistil výrobní vadou (přehříváním napájecích obvodů), jenže kupodivu mně vydržela další rok a půl, než umřela a já ji musel reklamovat. Místo ní jsem dostal tehdy vyjduvší HD3850 (což byl pořádný výkonnostní skok), avšak po 14dnech umřela i ona - tehdy jsem více hrál Flight Simulator, což u jednoslotového chlazení mnohé vysvětluje :)). Musela na reklamaci místo ní jsem dostal HD3850 Ultimate - pasivně chlazenou monstrozitu u niž jsem se děsil, že ji uvařím ještě rychleji. Nestalo se tak a slouží dodnes :)

3000+ 64bit

Jednojádro AMD Athlon 3000+ 64bit

4200+ x2 64bit

Dvoujádro AMD Athlon X2 4200+ 64bit

Asus

MB Asus A8V ještě s AGP

Asus

MB Asus A8R32-MVP - Paradoxně jsem před pár dny na ní a 4200+ postavil testovací pc :)

x700pro

Sapphire X700 Pro AGP s můstkem Rialto. Nativně byla již PCIe

x1950pro

Sapphire X1950 Pro PCIe, bohužel nepřežila

ati 3850

Sapphire 3850 jsem dostal za 1950 Pro a vydržela 14 dnů :)

3850 Ultimate

Z reklamace se mi vrátila 3850 Ultimate Pasivně chlazená - drží dodnes :)

Ano gripen

Flight Simulator byl v kurzu a zavařil mi grafču :)

Dawn of War

Fajnová záležitost Dawn of War. Dávám ji i po letech.

Těmi rychlými upgrady jsem se unavil a jal se přemýšlet kdeže je zakopán výkonnostní pes. Po pátrání a zkoumání vylezlo na povrch, že AMD ztrácí dech a Intel, po nezdařené Netburst technologii – Ano tenkrát už jsem zvažoval silný přímotop Pentium 4, ale na počátku nemělo tu pokrokovou 64bit technologii a Intel ji licencoval později právě od AMD - přišel s naprosto efektivní Core technologií, která se vyvinula z Pentia-M. Bylo neuvěřitelné jak za dvě generace AM2/AM2+(Phenom) AMD ztratilo své vydobyté pozice. Intel měl více financí a AMD činilo špatná rozhodnutí jejichž vrcholem byl Phenom, ze kterého se vzpamatovávají dodnes a můžeme být rádi, že Buldozer je nepoložil úplně. Ač nerad, jsem se díky technologickému potenciálu, přiklonil na stranu Intelu a s vizí vydržet s počítačem co nejdéle, jsem vybral v roce 2008 Intel Core Quad Q9300 s deskou Asus P5E3-Deluxe na chipsetu Intel X38, tenkrát s podporou nových DDR3 pamětí. Pokud se podíváte na předchozí desku i tuto zjistíte, že obě mají 2x pcie 16x - důvod byl jednoduchý (ne, dvě grafiky to nebyly), ale byl to problém s místem ve skříni :), kterou nezlepšila ani grafika HD4890, která byla od Sapphiru jako grafiky předchozí. Toto PC vydrželo neuvěřitelných 4,5 roku.

Q9300

Intel Q9300, první čtyřjádro

Asus P5e3

MB Asus P5E3 již s DDR3 Pamětmi, které nebyly obvyklé

4890

 Sapphire ATi Radeon 4890

Windows XP

Z počátku ještě stále Windows XP

Vista

Později přišla Windows Vista, která s více jak 2GB Ram lítala slušně

Windows 7

Nakonec přišel Windows 7, který odstranil neduhy svého předchůdce

Train simulator

Dodnes hraný MS Train Simulator, udělat to s cz lokomotivami v lepším hávu. To by bylo!

Dragon Age

Když chcete zabít čas, hrajte RPG. Dragon Age mě stálo 50hodin.

Guild Wars 1

Guild Wars mě stálo času o mnoho více. Hold onlinovka, kterou si koupíte a hrajete bez měsíčních nákladů.

Samozřejmě s trochou pomoci v přetaktování z 2,5Ghz@3Ghz, přidání paměti a SSD. Samozřejmě jsem experimentoval s "děsivou" Vistou a vydržel jsem na ní 2roky, protože 2/4GB/6GB Ram byly pro ni jako dělané. V pozdější fázi jsem přešel na Windows 7 nichž jedu dodnes (pokud nepočítám ty různé linuxy). V momentě rychlého rozvoje virtualizace začal však procesor technologicky zastarávat, a tak mě čekal zatím poslední upgrade. Q9300 šla do důchodu v podobě Vsphere 5.5, kde stále odvádí svou práci a já musel zase něco rozumného vybrat. Zůstal jsem na platformě Intel, tentokráte i7-4771. Desky Asus jsem opustil, protože jsem požadoval podporu technologie vt-d, avšak ani v technických specifikacích tato vlastnost uvedena nebyla, takže jsem se jal koupit poslední generaci (třeba bude jednou raritní) desky od Intelu, se šíleným označením dz87klt75k, na ní 16GB Ram a grafickou kartu HD7870 od Asusu. Sapphire má jen dva roky záruku a já vím, že čím novější hardware tím větší poruchovost.

Intel Core i7

 Intel Core i7. Stále čtyřjádro s multithreadem, takže OS vidí 8 jader.

Intel

MB Intel se šíleným názvem DZ87KLT75K. Mimo jiné poslední desky, které Intel vyrobil.

Asus 7870

Asus AMD HD7870. Dodnes utáhne všechny hry na Full HD na vysoké detaily.

Windows10

Windows 8 jsem přeskočil a najel na Windows 10. Na testovacím stroji mám i Insider verzi. Linux se usídlil pouze na notebooku :)

Ra3

Red Alert 3 je i přes komiksovou barevnost poměrně dobrá hra :)

Nier

Poslední hra, kterou jsem zatím hrál. Nier Automata. Recenze určitě bude!

Tento text byl napsán v roce 2014/15 a nyní objeven a trochu zeditován :). Poslední zmiňovanou sestavu stále mám jako hlavní pc s minimem změn, jen OS je Windows 10 Anniversary. Creators mě čeká až se mi bude chtít (asi až dorazí Fall update). V textu se moc nezmiňuju o hrách – viz. níže, avšak většinu screenshotů jsem vylovil ze svého disku a pár z internetu (co jsem v té době hrál) :).

Nostalgické povzdechnutí

Hraju i dnes, ale už to není takové magické, jak bylo dříve. Sešla se parta lidí, zasíťovalo se celý týden, pokecalo se, opeklo pár buřtíků, zahrálo. Dnes vychází 50 a více her denně (a občas se o kvalitě dá spekulovat – možná to bude na celý článek :)) a všechen kontakt je povětšinou přes sociální sítě (icq/qipu jsem se nevzdal /číslo stále mám/) a tak si člověk více hraje spíše se softwarovými novinkami, protože dnes ten hardware už málo koho zajímá, rozvijí se minimálně a opravitelnost díky SoC klesá směrem k nule. A času také není už toliko, co bývalo. Škoda, byly to hezké, časy plné technologického vývoje ve zběsilém tempu a celé to někam směřovalo, byla radost něco rozchodit, převést si film či muziku. Dnes je opravdu "super", když vyjdou další hodinky či mobil, které mají výdrž úžasné 2dny a procesor jehož výkon je o 3% vyšší a to vše buď co nejdráže nebo nejlevněji, ale s plánovanou životností dva roky. Celé to potom korunoval Windows 8-10 se svým schizofrenním ovládáním a internet, který se rozbujel do takových rozměrů, že uživatel nepotřebuje už ani svou hlavu. Vrcholem je Cloud, který chce z pc udělat jen pouhé hloupé terminály, protože ze služeb vytáhnou společnosti bez námahy více a uživatelům to zřejmě je veskrze jedno. Díky za ty staré časy!      

{jcomments on}                  

Sdílejte tento článek

prechod

4453566
Today
This Month
Last Month
All days
84
19498
43442
4453566

Your IP: 3.230.173.188
Server Time: 2024-06-17 03:35:36

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Již nikam vedoucí odkazy

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME